Miller’a Göre Semptomun Lacanyen ve Freudyen Yorum Farkı

Freudyen yorum aslında bir çeviridir. Freud onu rüyalarla ilgili olarak icat etti ve oradan başlayarak bilinçdışının tüm oluşumlarına yayıldı. Lacan’ın söylediği gibi, histeriklere itaatkar olan Freud, kodlanmış bir mesajı deşifre ettiğiniz gibi rüyaları, sürçmeleri ve esprileri o şekilde deşifreye/okumaya geldi.

Lacan’daki yorumlama doktrininin, kodlu mesajların deşifre edilmesini, Öteki’nin söylemi alanı içinde biçimlendirilmesini içeren bütün bir kısmı vardır, bu durumda yorum aslında mesajın tersine çevrilmiş bir şekilde geri dönüş yolu olacaktır.

Analizde kodlanmış mesajları deşifre etmek gerekir mi? Benim düşüncem, yapmamamız gerektiğidir, çünkü yorumlayıcı atmosferi belirleyen şey budur, ki bu olmadan, analitik bir deneyim yoktur.

Ancak Lacancı yorumu, aşağıdaki nedenden dolayı bundan farklıdır: çünkü Freud, kodlanmış bilinçdışı mesajın cinsel anlamını ortaya çıkardığında yorumunu durdurur. Lacancı yorumunun konuştuğu şey, benim görüşüme göre, cinsel anlamın ötesine, onun ötesine işaret eden, cinsel ilişkinin yokluğuna doğru olan yorumdur.

Jacques-Alain Miller, “The Hurtful Word”, Hurly-Burly 2

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: